Everestin kolmen kierroksen vaelluksen hinta vuosina 2026 ja 2027: budjetti-, perus- ja luksusvaellusten hinnat

Yksi seikkailullisista matkoista, joita voit tehdä Nepalin Khumbun alueella, on Everestin kolmen solan vaellus . Toisin kuin klassinen Everestin perusleirireitti , tämä reitti vie sinut korkealle seikkailuun, joka ylittää kolme mahtavaa solaa: Renjo La (5340 m), Cho La (5420 m) ja Kongma La (5545 m). Luvassa on jännittävä ja unohtumaton kokemus, jossa jokaisella solalla avautuu henkeäsalpaava näkymä lumipeitteiselle Himalajalle.
Everestin kolmen solan retkeä pidetään myös parhaana Everestin vaellusseikkailuna, koska vaeltajat voivat nauttia luonnonkauneuden, kulttuurielämysten, lämpimän vieraanvaraisuuden ja adrenaliinintäyteisen seikkailun yhdistelmästä yhdellä matkalla.
Renjo La Pass tarjoaa panoraamanäkymät Gokyo-järville ja Mount Everestin alueelle. Samoin Cho La Passilta voi ihailla upeita näkymiä jäätikölle ja jäämuodostelmille. Matkan korkeimmalla kohdalla, Kongma La Passilla, Island Peakin voi nähdä läheltä.
Joten, epäröimättä sen enempää, sinun kannattaa merkitä kalenteriisi matka Khumbun alueelle. Everestin kolmen solan vaelluksen hinta vuosina 2026 ja 2027 voi kuitenkin vaihdella muuttuvien tekijöiden, kuten lupamaksujen, inflaation, matkustustyylin, majoituksen, kuljetusvaihtoehtojen, palveluiden sekä kantajien ja ammattioppaiden kysynnän, vuoksi.
Lisäksi jotkut vaeltajat haluavat matkustaa pienellä budjetilla pitäen kulunsa alhaisina ja valitsemalla kokonaisvaltaisen yksinkertaisuuden majoituksesta ruokaan. Toiset taas valitsevat perus- tai luksuspaketit lisämukavuutta varten. Matkustustyyli riippuu täysin vaeltajista ja siitä, miten he haluavat matkustaa, ja heidän matkatoimistonsa räätälöi paketin heidän mieltymystensä mukaan.
Tässä oppaassa saat syvällistä tietoa Everestin kolmen solan vaelluksen budjetista, joka kattaa kaikki vaellukseen liittyvät kokonaiskustannukset, kuten kuljetukset, majoituksen, luvat, ruoan ja muut kulut.
Lyhyesti Everestin kolmen solan vaelluksesta
| Luokka | Lisätiedot |
| Retken kesto | 17 ja 22 päivää |
| Suurin korkeus | Kongma Lan sola (5 535 metriä) |
| Vaelluksen vaikeusaste | Haastava |
| Parhaat vuodenajat | Kevät ja syksy |
| Vaellusalue | Everest tai Khumbu |
| Lähtö- ja päätepiste | Molemmat Lukla |
| Majoitus tyyppi | Teehuoneet ja majatalot |
| Keskimääräinen päiväbudjetti | 3 000–10 000 USD+ |
| Tärkeimmät syötöt | Cho La, Renjo La ja Kongma La |
Everestin kolmen solan vaelluksen kustannuskatsaus vuosille 2026 ja 2027
Keskimääräinen vaelluksen hinta matkustustyylin mukaan
Kun erittelet Everestin kolmen solan vaelluksen kustannukset vuonna 2026, suurin muuttuja on matkustustyyli, joka voi joko säästää tai maksaa enemmän rahaa matkustettaessa vuorten sydämessä. Alla on lyhyesti kuvattu keskimääräiset vaelluskustannukset matkustustyylin mukaan:
Edullinen vaellus: Edullinen vaellus on eräänlainen matkustustapa, jossa kulut pysyvät minimaalisina. Liityt ryhmään ja majoitut yksinkertaisissa vuoristoteehuoneissa, jaat huoneita ja opastat muiden vaeltajien kanssa ja syöt paikallisia aterioita. Et voi odottaa täällä ylellisyyttä.
Normaali vaelluspakettien hinnat: Everestin kolmen solan vaelluksen normaalihinta tarkoittaa keskitason kokemuksen valitsemista, jossa on parempia majoitustiloja, monipuolisempia aterioita ja palveluita kuin budjettivaelluksella. Voit jopa saada yksityisiä tai puoliyksityisiä huoneita alemmilla alueilla, kuten Namchessa ja Luklassa.
Luksusvaelluksen hinnat: Luksusvaellus tarkoittaa mukavuuden ja ensiluokkaisen palvelun valitsemista matkan varrella. Helikopterilento maisemalentoja varten, henkilökohtainen palvelu ja huippuluokan majoitus ovat vain muutamia vaihtoehtoja, joita tämäntyyppinen matka tarjoaa. Paljon unohtumattomia muistoja sekä mukavuus ovat kaiken a ja o, mistä tämäntyyppisessä matkassa on kyse.
Opastettu vs. omatoiminen vaellus: Yksin vaeltaessasi Everest Three Pass -vaelluksella säästät 30–40 % vaelluksen kokonaiskustannuksista, koska sinun ei tarvitse maksaa oppaista tai matkatoimiston palkkioista. Se kuitenkin edellyttää suunnistustaitoja, hyvää suunnittelua, hyvää fyysistä kuntoa jne. Vaikka opastetut vaellukset maksavat enemmän, ne ovat turvallisempia ja saat paikallista asiantuntemusta matkan suorittamiseen ilman ongelmia.
Kustannusyhteenvetotaulukko
| Vaellustyyli | Arvioidut kustannukset (USD) |
| Budjettivaellus | 1,200 ja 1,800 |
| Standard Trek | 2,000 ja 3,500 |
| Luksusvaellus | 4,000-8,000+ |
Everestin kolmen passin vaellusluvan hinnat
Vaadittavat luvat vuosina 2026 ja 2027
Ennen kuin saavut Nepalin Everestin alueelle, sinulla on pakollisia lupia vaelluksen jatkamiseen korkeilla vuoristosolien läpi. Kaksi tärkeintä lupaa, jotka sinulla on oltava mukanasi, ovat Sagarmathan kansallispuiston lupa ja Khumbu Pasang Lhamun maaseudun kunnan lupa. Vaelluksen aikana joudut kohtaamaan useita viranomaisia tarkistamassa lupiasi useita kertoja.
Miksi luvat ovat pakollisia?
Jos mietit, miksi luvista pitäisi maksaa, vastaus on melko yksinkertainen: lupamaksut käytetään Everestin alueen ekosysteemin suojeluun jätehuoltoon, ylläpitoon ja polkujen korjauksiin. Yleensä luvat auttavat viranomaisia jäljittämään sinut hätätilanteissa. Näistä syistä luvista on tehty pakollisia.
Lupakustannusten erittely
| lupa | Arvioidut kustannukset NPR:nä |
| Sagarmathan kansallispuiston lupa | 3,000 NPR (noin 20 dollaria) |
| Khumbun kunnan lupa | 3,000 NPR (noin 20 dollaria) |
| Luvan kokonaiskustannukset | 6000 NPR (noin 40 dollaria)
|
Mistä ja miten lupia haetaan
Voit hankkia lupia useilla tavoilla. Helpoin tapa on, että vaellustoimistosi ottaa sinut vastaan ennen saapumistasi, varattuasi matkan, ja antaa heille tarvittavat asiakirjat. Voit hankkia lupia myös Nepalin matkailutoimistosta Kathmandussa. Toinen tapa päästä perille on Luklassa laskeuduttuasi vaeltaa Monjoon, Sagarmathan kansallispuiston saapumispaikkaan. Sinun on kuitenkin pidettävä mukanasi Nepalin valuuttaa.
Kathmandu-Lukla-lennon hinta
Lento on yksi suurimmista kuluista, jotka sinun on varattava Everestin kolmen solan vaellusbudjetissasi. Sinun on saavuttava Tenzing Hillaryn lentokentälle Luklassa joko Kathmandusta tai Ramechhapista aloittaaksesi vaellusmatkasi Khumbun alueella.
Miksi Luklan lennot ovat merkittävä kulu
Luklan kiitotie on dramaattisen lyhyt ja vuoristosää on arvaamaton, mikä tekee lennoista kalliita. Samoin lentojen kysyntä kasvaa voimakkaasti sesonkiaikoina, kuten keväällä ja syksyllä, mikä nostaa hintoja 20–30 % sesongin ulkopuoliseen hintaan verrattuna. Toisaalta voimakkaat tuulet ja sumu voivat myös peruuttaa lentoja päiviksi. Joten sinun on odotettava Kathmandussa, kunnes sää normalisoituu, mikä voi nostaa majoituskustannuksiasi lentojen viivästysten vuoksi.
Lentovaihtoehdot
Suorat lennot Kathmandusta Luklaan: Lentäminen Kathmandusta on helpoin ja kätevin vaihtoehto, mutta se on kalliimpi. Sinun on maksettava vähintään 180–250 USD yhteen suuntaan suuntautuvasta lennosta. Jos kuitenkin varaat liput ajoissa, sinulla on mahdollisuus lentää Kathmandusta sesonkiaikana.
Ramechhapista Luklaan lennot kiireisenä sesonkina: Kathmandusta on vaikea saada lentoja sesonkiaikaan. Tästä johtuen useimmat lennot lähtevät Ramechhapista, joka on neljän tunnin ajomatkan päässä Nepalin pääkaupungista Kathmandusta. Se on melko edullista, ja hinta voi olla 160–200 USD.
Helikopterivaihtoehdot: Jos varaat ylellisen Everest Three Pass Trek -hintapaketin, sinulla on myös helikopterivaihtoehto. Helikopterilento tarjoaa paljon paremmat ilmakuvat kuin lentokoneella. Se voi maksaa noin 2500–4500 USD jopa viidelle hengelle.
Lentokustannustaulukko
| Lennon tyyppi | Arvioidut kustannukset USD |
| Normaali lento | 180–250 yksisuuntainen |
| Helikopterin jakaminen | 500 ja 900 |
| Yksityishelikopterien vuokraus | 2,500 ja 4,500 |
Everestin kolmen passin vaelluspaketin hinnat
Mitä vaelluspaketit yleensä sisältävät:
- Opas ja kantaja
- Kahden hengen majoitus vaelluksen aikana
- Ateriat
- Lentokenttä Siirrot
- Kotimaanlennot (Joko Kathmandusta tai Manthalista Luklaan)
- Luvat
- Valtion ja paikalliset verot
- Jäähyväiset illallinen
Budjettipaketti: Budjettipaketissa 6–12 vaeltajaa kootaan yhdeksi ryhmäksi, jotka majoitetaan perusmajoitukseen jaettuine huoneineen. Jokaiselle ryhmälle on yksi opas. Kaikki kustannukset jaetaan, mikä tekee matkasta vaeltajille budjettiystävällisen. Tämä paketti maksaa yleensä 1500–2200 USD.
Vakiopaketti: Vakiopaketeissa on parempia teehuoneita, joissa on omat kylpyhuoneet alemmissa kylissä, sekä kokenut opas, joka antaa kulttuurikommentteja. Useimmat vaeltajat valitsevat Everestin kolmen passin vaelluksen vakiopaketin, jonka hinta on yleensä 2500–4000 USD.
Luksuspaketti: Luksuspaketti tarjoaa lisäetuja, jotka lisäävät mukavuutta ja kätevyyttä oleskeluun. Se sisältää tilavat ja ylelliset majoitustilat, henkilökohtaista palvelua jokaisen tarpeisiin, ensiluokkaista ruokaa ja juomaa sekä mahdollisuuden helikopterikuljetukseen meno-paluumatkalle. Tämä paketti on paljon kalliimpi ja maksaa 5 000–9 000 USD tai enemmän.
Pakettihintojen vertailutaulukko
| Pakkaustyyppi | Arvioidut kustannukset USD |
| Budjettiryhmän vaellus | 1,500 ja 2,200 |
| Normaali opastettu vaellus | 2,500-4,000 |
| Luksusvaellus | 5,000-9,000+ |
Majoituskustannukset vaelluksen aikana
Teehuoneen majoitusjärjestelmä
Tällä Everestin kolmen solan vaelluksella on enimmäkseen perheiden ylläpitämiä vuoristoteehuoneita tai -majoituksia. Nämä teehuoneet ovat yksinkertaisia ja tarjoavat paikan nukkua ja syödä päivän vaelluksen jälkeen. Useimmat huoneet ovat siistejä ja pieniä, ja niissä on parivuode, tyyny, peitto ja lakanat. Huoneet ovat enimmäkseen jaettuja, ellet maksa erikseen yhden hengen huoneesta. Palveluista, kuten internetistä ja laitteiden latauksesta, on maksettava erikseen. Toisaalta teehuoneiden ikkunasta voi nauttia upeista näkymistä.
Majoitus korkeuden mukaan
Everestin kolmen solan vaelluksen kustannukset ovat alhaisemmat alempana sijaitsevissa kylissä, kuten Namchessa, Phakdingissa, Monjossa ja Luklassa. Löydät mukavia mökkejä kohtuulliseen hintaan, joissa on paremmat mukavuudet ja palvelut verrattuna korkeammalla sijaitseviin kyliin, kuten Lobucheen, Dingbocheen, Gokyoon ja Thangnakiin. Majoitus korkeammalla on kallista, koska se kattaa tarvikkeiden kuljettamisesta aiheutuvat lisäkustannukset.
Luksusmökin saatavuus
Vaeltajille, jotka etsivät lisämukavuutta, on tarjolla useita premium-majoituksia tunnetuissa kylissä, kuten Namche Bazaar ja Dingboche. Luksusmajoitukset, kuten Yeti Mountain Home Namche, joka veloittaa 250–300 USD per yö, ja Rivendell Lodge, joka veloittaa 80–150 USD per yö, ovat saatavilla ennakkovarauksella.

Majoituskustannustaulukko
| Majoitus tyyppi | Hinta per yö Yhdysvaltain dollareina |
| Perusteehuone | 5 ja 15 |
| Standard Lodge | 20 ja 40 |
| Luksusmökki | 80-300+ |
Ruoka- ja juomakustannukset Everestin kolmen solan vaelluksella
Tyypillisiä vaellusaterioita
Dal bhat tarkari (linssicurry riisin ja kasvisten kera) on teehuoneen vakioruoka, jota tarjoillaan koko matkan ajan. Tämä nepalilainen ruokalaji on ravitseva, täyttävä ja edullinen. Aamiaisella voi syödä paistettua riisiä, nuudeleita, selroti-pataa teen kera, keittoja, pannukakkuja ja muita herkkuja. Samoin pastaruoat ovat yllättävän yleisiä, etenkin lounaaksi. Riippumatta siitä, mitä ruokaa syöt, se antaa sinulle tarpeeksi energiaa pitkiin vaelluksiin.
Miksi ruoan hinta nousee korkeuden kasvaessa
Kaikkea Namche Bazaar -kaupungin yläpuolella kantavat jakit ja kantajat, mikä lisää merkittävästi kuljetuskustannuksia, ja myös ruokakustannukset nousevat automaattisesti näiden kulujen kattamiseksi. Suurin osa tuoreista tuotteista ja muista välttämättömistä hyödykkeistä tuodaan alemmilta alueilta tai muista Nepalin kaupungeista, minkä vuoksi niitä on vaikeampi saada syrjäisissä vuoristokylissä. Tämän seurauksena Everestin kolmen solan vaelluksen budjettiin sisältyvät ruokakustannukset ovat odotettua kalliimpia, kuten alemmalla polulla vaelluksen aikana havaittiin.
Ruoan hintataulukko
| Ruoka | Keskihinta Yhdysvaltain dollareina |
| Dal Bhat | 6 ja 12 |
| Aamiainen | 5 ja 10 |
| Tee/kahvi | 2 ja 6 |
| Pullovesi | 2 ja 5 |
Päivittäiset ruokabudjettiarviot
Budjettivaeltajat: He käyttävät noin 15–25 dollaria päivässä syöden yksinomaan dal bhatia ja peruselintarvikkeita, kuten pikanuudeleita, teetä jne.
Tavalliset vaeltajat: He käyttävät yleensä 25–40 dollaria päivässä syömällä erilaisia aterioita, teetä, kahvia ja satunnaisia jälkiruokia.
Luksusvaeltajat: He käyttävät todennäköisesti 50–80 USD tai enemmän päivässä syöden täyden aamiaisen, välipaloja, juomia, gourmet-illallisen, viiniä ja muita saatavilla olevia vaihtoehtoja.
Oppaan ja kantajan kustannukset vuosina 2026 ja 2027
Lisensoidun oppaan palkkaaminen
Asiantuntevan oppaan palkkaaminen Everestin kolmen solan vaellukselle vuonna 2026 on viisas valinta turvallisemman ja nautinnollisemman kokemuksen saavuttamiseksi vaeltaessasi Khumbun alueen vuoriston sydämessä. Oppailla on kokemusta korkealla vaeltamisesta ja he voivat auttaa sinua helposti reitin löytämisessä, sopeutumisen suunnittelussa ja kommunikoinnissa sherpayhteisöjen kanssa. Vaelluksestasi tulee hedelmällisempi ja hauskempi, kun he kertovat sinulle Everestin alueen paikallisesta kulttuurista, historiasta ja maisemista.
Kantajapalvelut
Kantajat ovat yksi niistä ihmisistä, jotka tekevät vaelluksestasi onnistuneen. Heillä on valtava rooli vaelluskokemuksesi parantamisessa. He auttavat sinua kantamaan tärkeimmät vaelluslaukkusi, jotta voit kävellä mukavasti ilman, että ylimääräinen kuorma aiheuttaa kipua kehollesi. He kantavat jopa 25 kg:n painorajan. Jos vaellat ryhmässä, kantajan jakaminen voi vähentää kokonaiskustannuksia. Jotkut vaellusyritykset tarjoavat opas-kantaja-yhdistelmän, joka pienen matkatavaramäärän kantamisen lisäksi voi opastaa sinua reitin läpi, mikä sopii erinomaisesti budjettimatkailijoille.
Opas- ja kantopalvelun hintataulukko
| Palvelu | Päivittäiset kustannukset Yhdysvaltain dollareina |
| Lisensoitu opas | 30 ja 45 |
| Vahtimestari | 20 ja 35 |
| Opas-kantajan | 25 ja 40
|
Tippauskulttuuri Nepalissa
Toisin kuin muissa maissa, tippaaminen ei ole Nepalissa välttämättä pakollista, mutta se on tapana ja sitä arvostetaan suuresti. Voit antaa tippiä oppaalle 10–15 dollaria päivässä ja kantajille 5–10 dollaria päivässä. Voit antaa tippiä suoraan henkilökohtaisesti vaelluksen lopussa tai halutessasi vaelluksen jokaisena päivänä.
Vaellusvarusteiden ja -laitteiden hinta
Välttämättömät vaellusvarusteet
Yksi tärkeimmistä asioista, jotka sinun on pidettävä mielessä vuorilla vaeltaessasi Everest Three Pass Trek -hintapaketilla, on oikeanlaisten varusteiden pakkaaminen. Sinun tulisi ottaa mukaan kaikki tarvittavat varusteet, kuten untuvatakki, vaelluskengät, vaellussauvat, makuupussit ja lämpimiä vaatteita, jotka auttavat sinua kävelemään mukavasti. Koska sää ei ole vakaa korkeammilla korkeuksilla, voit pakata vedenpitävät päällyskerrokset, lämpimän hatun ja aurinkovoiteen pysyäksesi mukavana koko vaellusmatkan ajan.
Vuokraa vai osta varusteita Kathmandussa
Jos vaellat satunnaisesti, varusteiden vuokraaminen on taloudellinen ja fiksu vaihtoehto matkustaa budjettiystävällisellä tavalla. Se minimoi kotoa mukaan otettavien varusteiden määrän. Tämä auttaa myös välttämään ylimääräisiä matkatavaramaksuja lentovarauksen yhteydessä. Useimmille vaeltajille untuvatakin ja makuupussin vuokraaminen on paljon edullisempaa kuin uuden ostaminen. Voit vuokrata ne noin 80–100 dollarilla, jos vaellus kestää 20 päivää, mutta uusien ostaminen maksaa 200–500 dollaria, mikä on yli kaksinkertainen vuokraamiseen verrattuna.
Vaihdekustannustaulukko
| erä | Vuokrauskustannukset Yhdysvaltain dollareina | Ostohinta Yhdysvaltain dollareissa |
| Untuvatakki | 1-3 päivässä | 80 ja 250 |
| Makuupussi | 1-4 päivässä | 100 ja 300 |
| Vaelluspylväät | 1-2 päivässä | 20 ja 100 |
Piilokulut, jotka useimmat vaeltajat unohtavat
Everestin kolmen solan vaellusbudjetin ilmeisten menojen lisäksi on paljon salakavalia kuluja, jotka voivat kasaantua nopeasti vaellusmatkallasi Everestin alueella.
Lisäkulut vaelluksen aikana
Kuumat suihkut: Teehuoneet veloittavat tyypillisesti noin 3–8 dollaria lämmitetystä vedestä.
Wi-Fi-maksut: Internet-palveluiden käytöstä veloitetaan 3–10 USD laitetta kohden päivässä, mikä on hidasta ja melko kallista.
Latauslaitteet: Latauslaitteen hinta vaihtelee teehuoneittain. Yleensä vaeltajien on maksettava noin 1–3 Yhdysvaltain dollaria laitteen lataamisesta. Siksi on parempi ottaa mukaan varavirtalähteitä laitteiden lataamiseen, jos kaikki latausportit ovat täynnä, ja ladata laitteita silloinkin, kun vaellat alueilla, joilla teehuoneita ei ole saatavilla.
Välipalat ja leivonnaiset: Välipalat, kuten keksit, suklaa, kuivat nuudelit ja tuore leipä, voivat maksaa 1–4 USD kappaleelta.
Matkavakuutus: Jos vaellat vuorilla, sinun on ostettava matkavakuutus varalta kattamaan odottamattomat kulut. Vakuutus voi maksaa noin 150–400 USD.
Hätäevakuointivakuutus
On kiistaton tosiasia, että korkealla vaelluksella on monia riskejä, jotka ovat jopa hengenvaarallisia. Joten jos vaelluksen aikana tapahtuu jotain ikävää, kuten ambulanssioireyhtymä, luunmurtumia tai äkillinen sairastuminen, helikopterievakuointi vie uhrin lähimpään mahdolliseen sairaalaan. Ilman vakuutusta sinua laskutetaan ennen pelastustoimia. Helikopterievakuointi voi maksaa noin 2 000–5 000 dollaria. Mutta vakuutuksen ansiosta tämä valtava kulu katetaan, mikä säästää vaeltajia taloudelliselta taakalta.
Piilotettu kustannustaulukko
| Lisäkulut | Arvioidut kustannukset USD |
| Kuuma suihku | 3 ja 8 |
| Wi-Fi | 3 ja 10 |
| Latauslaitteet | 2 ja 5 |
| Matkavakuutus | 150 ja 400 |
Omatoimisen ja opastetun vaelluksen kustannusvertailu
Itsenäinen vaellus
Hyvät puolet: Omatoiminen vaellus voi alentaa kokonaiskustannuksia, sillä vaeltaja voi säästää 30–40 % opasmaksuissa. Vaeltajilla on täysi joustavuus tahdin ja reittisuunnitelman suhteen. He voivat valita saatavilla olevat teehuoneet ja haluamansa ateriat.
Haittoja: Yksi suurimmista riskeistä itsenäisesti vaeltaessa on navigointihaasteet, koska reitit eivät ole hyvin merkittyjä. Vaeltajilla voi myös olla vaikeuksia ymmärtää paikallista kieltä ja kulttuuria. Riskit ovat suuremmat, jos sää muuttuu huonoksi ja saatat joutua valtavaan ongelmaan ilman oppaan apua.
Opastettu vaellus
Plussat: Opastettu vaellus tarjoaa enemmän turvallisuutta ja arvoa vaellukselle ammattitaitoisten oppaiden kanssa. He huolehtivat vaeltajien majoituksesta, aterioista, kuljetuksesta ja sopeutumisesta, mikä tekee matkasta vähemmän stressaavan ja antaa sinulle nautintoa, nautintoa ja helpompaa . Vaikeuksien sattuessa oppaat tulevat apuun välittömästi.
Haittoja: Yleensä opastetut vaellukset maksavat enemmän, noin 2 000–3 500 USD. Jos valitset yksityisoppaan ja useita räätälöitäviä palveluita, hinta voi olla vieläkin korkeampi.
Kustannusten vertailutaulukko
| Vaellustyyppi | Keskimääräiset kokonaiskustannukset |
| Itsenäinen vaellus | Laske |
| Ryhmäopastettu vaellus | Kohtalainen |
| Yksityinen opastettu vaellus | Korkeammat |
Paras aika vaeltaa ja kausittaiset hintaerot
Kevätkausi (maaliskuu–toukokuu): Vaellukselle paras aika on kevät, jolloin voi nauttia kirkkaista vuoristonäkymistä, miellyttävistä lämpötiloista ja kukkivista alppiruusumetsistä. Suosionsa vuoksi Everestin kolmen solan vaelluksen budjetti on kuitenkin tyypillisesti 20–30 % tavallista korkeampi suuren kysynnän vuoksi.
Syyskausi (syyskuu–marraskuu): Syyskausi on vuodenaikaa, jolloin monsuunisateiden jälkeen voi kokea erinomaisen sään. Siksi monet vaeltajat suosivat vaellusta tänä vuodenaikana muiden sijaan, mikä aiheuttaa suurta kysyntää majoitukselle, oppaille ja lennoille ja tekee matkapaketista jopa 25–35 % keskimääräistä kalliimman.
Talvikausi: Hyvin harvat ihmiset tulevat Nepaliin vaeltamaan Everestin alueelle talvikaudella kylmien lämpötilojen ja haastavan reitin vuoksi. Tästä syystä monia majoitustiloja ja palveluita voi hankkia halvemmalla, jolloin säästetään 20–40 %.
Monsuunikausi: Monet pitävät monsuunia edullisimpana vaelluskautena, sillä voi saada jopa 30–50 % alennusta yöpymisistä ja muista vaellusaktiviteeteista. Rankkasade, huono näkyvyys, mutaiset polut ja lentojen viivästykset voivat kuitenkin häiritä matkustamista tänä kautena.
Ylellinen Everestin kolmen solan vaelluskokemus
Mikä tekee vaelluksesta ylellisen?
Helikopteripaluu Gorak Shepistä tai Kala Pattharista: Helikopterilentäminen Luklaan tai Kathmanduun Gorak Shepistä tai Kala Pattharista muuttaa vaelluskokemuksesi täysin, sillä voit lentää yli ja jättää väliin pitkän 3–4 päivän kävelyn takaisin.
Premium-mökit: Jotkut vaeltajille tarjottavista mökeistä ovat ylemmän luokan mökkejä, kuten Yeti Mountain Home ja Hotel Everest View, joissa on lämmitetyt huoneet, lämmintä vettä koko päivän ja omat kylpyhuoneet, joten vieraiden kokemus on nautinnollinen ja mukava.
Herkullisia aterioita: Trekin ammattikokit valmistavat laajan valikoiman ruokia, jotka ovat laadukkaampia ja herkullisempia kuin tavallisissa teehuoneissa valmistettu ruoka.
Henkilökohtaiset oppaat ja kantajat: Luksusvaelluksella on yksi opas kahta vaeltajaa kohden ja yksi kantaja vaeltajaa kohden.
Näyte Everestin kolmen solan vaelluksen budjettierittelystä
| Kululuokka | Budjetti Yhdysvaltain dollareina | Standardi Yhdysvaltain dollareissa | Luksus USD-valuutassa |
| Lennot | 400 | 500 | 1000+ |
| majoitus | 200 | 600 | 2500+ |
| ruoka | 450 | 700 | 1200+ |
| Opas/Ovenavaaja | 350 | 800 | 1500+ |
| sekalainen | 20 | 400 | 1000+ |
Rahansäästövinkkejä Everestin kolmen solan vaellukselle
Käytännön tapoja vähentää kustannuksia
Matkusta ryhmissä: Vaellustoimistot tarjoavat parempia hintoja suuremmille ryhmille, mikä voi säästää 15–20 % henkilöä kohden. Vastaavasti neljän hengen vaellusryhmä voi alentaa oppaan maksua 40 %.
Ota mukaan uudelleenkäytettäviä vesipulloja: Voit välttää pullotetun veden ostamista ja ottaa mukaan uudelleenkäytettäviä vesipulloja, jotta voit pyytää keitettyä vettä teehuoneissa, joissa pysähdyt, tai voit yksinkertaisesti käyttää puhdistustabletteja hanavedessä.
Vältä tarpeettomia välipaloja: On parempi ostaa välipaloja, kuten energiapatukoita ja suklaata, Kathmandussa ollessasi. Vaellusreitillä nämä ovat erittäin kalliita.
Vuokraa varusteita Kathmandussa: Voit vuokrata varusteita Thamelissa, Kathmandussa, sen sijaan, että ostaisit uuden. Voit vuokrata varusteita erittäin edulliseen hintaan monista Thamelin kaupoista.
Varaa lennot ajoissa: Sinun kannattaa varata lentosi hyvissä ajoin etukäteen, jos haluat tehdä Everestin kolmen solan vaelluksen vuonna 2027 etkä maksaa korkeaa lippuhintaa sesonkiaikana. Se on 10–20 % halvempi.
Yleisiä virheitä, jotka lisäävät kuluja
Ylipakkaaminen: Jos kuljetat mukanasi ylimääräistä matkatavaraa, lennoista joudut maksamaan lisäkustannuksia. Samoin vaelluksella saatat tarvita useita kantajia kantamaan tavaroitasi, mikä lisää kulujasi.
Varusteiden ostaminen Luklassa tai Namchessa: Koska Lukla ja Namche Bazaar sijaitsevat Nepalin syrjäisellä alueella, Luklassa tai Namchessa ostamasi varusteet saattavat maksaa 2–3 kertaa enemmän kuin Kathmandusta. Joten sinun kannattaa tehdä ostoksia Kathmandusta Nepaliin saapumisen jälkeen.
Viime hetken varaukset : Jos varaat lentosi viime hetkellä, maksat lopulta 20–30 % enemmän kuin keskimääräinen hinta suuren liikenteen vuoksi.

Usein kysytyt kysymykset (FAQ)
- Paljonko Everestin kolmen solan vaellus maksaa vuosina 2026 ja 2027?
Vaelluksen hinta vaihtelee 1200–8000 Yhdysvaltain dollarin välillä matkustustyylistäsi, mukavuustasostasi ja pakettiin sisältyvien palveluiden laajuudesta riippuen. - Voivatko aloittelijat tehdä Everestin kolmen solan vaelluksen?
Vaellusta ei suositella aloittelijoille. Jos sinulla on aiempaa vuoristovaelluskokemusta ja hyvä kunto, voit suunnitella tämän retken. - Onko opas pakollinen Everestin kolmen solan vaellukselle?
Ei tietenkään. Ammattitaitoisen ja kokeneen oppaan palkkaaminen tekee kuitenkin paljon enemmän matkakokemuksesi eteen kuin vain auttaa sinua navigoinnissa ja turvallisuudessa. - Kuinka paljon rahaa minun pitäisi ottaa mukaan vaellukselle?
Ota mukaasi 400–800 Yhdysvaltain dollaria päivittäisiin kuluihin, kuten elektroniikan lataamiseen, peseytymiseen, välipaloihin, juomiin ja internetiin. Voit kuitenkin pitää mukanasi myös 200–300 Yhdysvaltain dollaria tippejä ja hätätilanteita varten, koska pankkiautomaatteja on vain alemmilla alueilla, kuten Namchessa ja Luklassa. - Onko reitin varrella saatavilla luksusmajoitusta?
Valitettavasti luksusmajoitusta on saatavilla vain joissakin alemmissa kylissä. Mitä ylemmäs vaelluksella mennään, sitä yksinkertaisempaa majoitusta ja vähemmän ruokaa on saatavilla. - Mikä on halvin tapa tehdä vaellus?
Halvin tapa tehdä Everest Three Pass Trek -budjettipaketti on vaeltaa itsenäisesti, yöpyä perusteehuoneissa, syödä yksinkertaisia aterioita, kuten dal bhatia, ja vaeltaa sesongin ulkopuolella pitääkseen lähes kaiken kustannukset alhaisina.
Yhteenveto
Everestin kolmen solan vaellus maksaa budjettivaeltajille 1 200–1 800 dollaria, normaalin mukavuuden vaellukselle 2 000–3 500 dollaria ja ylelliselle helikopterilennolle meno-paluulennosta 4 000–8 000 dollaria tai enemmän. Valitse kokemustasosi mukainen vaihtoehto – aloittelijoiden kannattaa valita normaali opastettu paketti.
Joka tapauksessa varaa lennot ja teehuoneet 2–3 kuukautta etukäteen; viime hetken ostaminen voi nostaa kustannuksia 20–40 % tai jopa johtaa matkan perumiseen. Pysy budjetissasi, mutta älä unohda lippuja. Haluatko nähdä auringonnousun Renjo Lalla Everestin ja Gokyo-järvien yllä? Se on hetki, joka on todella arvoinen.
Paras hintatakuu, helppo päivämäärän vaihto, välitön vahvistus
Varaa tämä matka
Onko sinulla kysyttävää?Keskustele asiantuntijan kanssa
Tapaa herra Purushotam Timalsena (Puru), Nepalin paras vaellus- ja retkijärjestäjä, joka on työskennellyt Himalajalla yli 24 vuotta.
WhatsApp/Viber +977 98510 95 800

Omatoimisen ja opastetun vaelluksen kustannusvertailu

